Czym grozi niedobór cynku?

Zbyt mała ilość cynku w organizmie to problem, z którym boryka się wiele osób, ale nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Nie wszyscy podejrzewają, że przyczyna może tkwić właśnie w niedoborze tego minerału. O braki cynku w organizmie nietrudno, ponieważ znajduje się on w produktach, których nie mamy w zwyczaju jadać często i w dużych ilościach. Niebezpiecznym objawem niedoboru cynku, zwłaszcza u osób młodych i dzieci, może być zahamowanie wzrostu oraz spowolnienie dojrzewania.

Warto także dodać, że obecność cynku w organizmie kobiet ciężarnych jest niezwykle ważna dla rozwoju płodu. W przeciwnym razie może istnieć ryzyko, że dziecko urodzi się z wadami wrodzonymi lub dojdzie do poronienia. Niedobór tego składnika mineralnego może skutkować również obniżeniem odporności i podatnością na infekcje. Ponadto cynk odpowiada za stan zdrowia włosów, skóry i paznokci.

Jeśli doskwierają nam problemy skórne, wypadają włosy, paznokcie się łamią oraz pojawiły się na nich białe plamy, to także sygnał, że należy podnieść poziom cynku w organizmie.