Oparzenia słoneczne i udary u dzieci

Jednym z najgroźniejszych niebezpieczeństw wakacyjnych są oparzenia słoneczne i udary. Dlatego należy dawkować dzieciom pobyt na świeżym powietrzu w pełnym słońcu bez odpowiedniego przygotowania. Aby uniknąć takich sytuacji trzeba schładzać dziecko zimną wodą, osłaniać go od słońca, przebywając w cieniu np.

pod parasolem. Kazać nosić chustkę na głowie lub czapkę z daszkiem. A jeśli, mimo naszych wysiłków dojdzie do poparzenia, można stosować specjalne specyfiki chłodzące i łagodzące na podrażnioną skórę.

Natomiast, aby nie dopuścić do omdleń i zasłabnięć, które są skutkami udarów, trzeba obserwować zachowanie dziecka. Jeśli zauważymy, że intensywnie się poci, ma drgawki lub nudności, jak najszybciej trzeba udać się w chłodne i zacienione miejsce. W takim stanie pomoże schłodzenie ciała malucha i napojenie dziecka, aby uzupełnić niedobór wody w jego organizmie.

Zimne okłady i kompresy przyniosą mu zdecydowaną ulgę. Gdy mimo to stan dziecka się nie poprawia, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.