Witamina PP i jej rola w organizmie

Witamina PP nazywana inaczej niacyną lub kwasem nikotynowym odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Bierze udział w procesach regulacji poziomów cukru i cholesterolu we krwi. Bez niej mózg oraz obwodowy układ nerwowy nie mógłby prawidłowo funkcjonować.

Ponadto rozszerza naczynia krwionośne, co pozytywnie wpływa na przepływ krwi. Warto ją także przyjmować podczas zażywania silnych leków, ponieważ ma działanie antyoksydacyjne. Należy jednak pamiętać, aby nie zażywać jej wraz z lekami, które obniżają ciśnienie krwi, ponieważ sama ma takie działanie.

Całkowity brak niacyny powoduje pelagrę, której leczenie jest bardzo długim i trudnym procesem. Niedobór tej witaminy może doprowadzić do bezsenności, depresji o raz migren. O nadmiar niacyny nie należy się obawiać, ponieważ jest on wydalany z organizmu wraz z moczem.

Źródłem witaminy PP są drożdże, produkty pełnoziarniste, wołowina, wieprzowina. Można ją także znaleźć w warzywach, takich jak szpinak, marchew, kapusta i groszek oraz w pomarańczach i jabłkach.

Rodzynki www.ireneuszjelen.pl